ja_mageia

Please select a category for JA Newsflash!
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
www.AsyaNur.info Yenilikler Makaleler AsyaNur.info Hizmet Sitesi
AsyaNur.info Hizmet Sitesi PDF Yazdır e-Posta
Sami Cebeci tarafından yazıldı   
Çarşamba, 13 Mayıs 2009 04:34
AddThis Social Bookmark Button

Teknoloji, Allah’ın çeşitli sebepler altında insanlığa ihsan ettiği büyük nimetlerindendir. Mutlak ihtiyaç içinde olan insanlar, yaptığı çalışmalar sonucu eline verilen nimetleri kendinden bilip, Karun gibi “Ben kendi ilmimle kazandım” dese, verilen nimetlere karşı büyük nankörlük yapmış olur.

Nimetler, her hâl-ü kârda şükür ister. Şükür, nimetin ziyadeleşmesine sebeptir. Nankörlük ise, eldeki nimetlerin de kaçmasına sebep olur. Bu itibarla, telefon, televizyon, radyo ve internet gibi hayatı kolaylaştıran bütün nimetler, insanlığın faydasına kullanılmalıdır. Aksi takdirde, insanların nefsânî ve bayağı duygularını tahrik eden ve şerde kullanılan teknolojik cihazlar, insanlığı ahlâken çökerttiği gibi, bir zaman sonra kıyametin kopmasına da sebep olacaktır.

Genel gidişata bakıldığında, Allah’ın ihsan ettiği teknolojik nimetlerin, faydalı olmaktan çok zararlı ve şerli işlerde kullanıldığı görülecektir. Bediüzzaman Hazretlerinin ifâde ettiği gibi, beşte biri keyifli hevesata meşrû dairede kullanılıp, beşte dördü iman, İslâm ve ahlâk gibi faydalı işlerde kullanılacağına tam tersi yapılmaktadır. Hattâ bir programla milyonlarca kebair denilen büyük günahlar işlenmekte ve izleyenler de günahlara sokulmaktadır.

Bin cihetten gelen bu mânevî tahribâta karşı, tek başıyla gâlibâne tamir vazifesini yerine getiren Nur Risâleleri için Bediüzzaman “Eğer bu iki mütekabil kuvvetler bir seviyede olsaydı, onun tamirinde mu’cizevâri muvaffakiyet ve fütuhat görülecekti.”der. (Kastamonu Lh. s. 111) Gerçekten, tahribât için kullanılan teknolojik imkânlarla, tâmir için kullanılanlar eşit seviyede olsaydı, toplumdaki inanç ve ahlâk açısından iyileşme çok farklı olurdu. Bu eşitsizlik hâlâ devam ettiği halde, ülkemiz açısından sosyal hayattaki iyileşme, ümit verici bir noktaya doğru hızla ilerlemektedir.

Son on beş yirmi senelik mâzisi bulunan internet nimeti büyük çapta şerde kullanıldığı gibi, hayırlı ve faydalı işlerde de kullanılıyor. Özellikle binlerce site, inanç ve ahlâk üzerine hizmet veriyor. Bu işten anlayan Risâle-i Nur Talebeleri dünyanın neresinde bulunuyorsa, bir şekilde internet sitesi kurup insanlığın mânevî kurtuluşu, dünya ve âhiret saadetine kavuşması için âdetâ çırpınıyor. Bu maksatla kurulmuş binlerce Nur siteleri mevcut. Onlardan birisi de “www.saidnursi.de” sitesidir. Almanya’nın Köln şehrinden hizmet veren bu site, gerçekten takdire şâyân hizmetlere imza atıyor. İki milyondan fazla insanın şimdiye kadar bu siteye girip hizmet alması ve istifade etmesi çok önemlidir.

Bu cümleden olarak, mütevazî imkânlarımızla bu hizmet kervanına biz de katıldık. Asya Nur Kültür Merkezi adına, Köln’deki arkadaşlara kurdurduğumuz ve oradan test yayınına başladığımız www.asyanur.info sitesi, kırk gündür hizmet vermeye devam ediyor. Kültür merkezimizde yapılan Risâle ders ve seminerlerini sitemize yüklemeye başladık. Ciddî bir reklâm ve ilân yapılmadığı ve henüz test yayını yaptığı halde, kırk günde üç bin civarında insanın sitemizi ziyaret edip, makale ve seminerlerden istifâde etmiş olması bizlerin şevkini kamçıladı. Bu kadar ümit etmediğimiz ilgi ve alâka, böyle bir siteye ihtiyaç var olduğunu gösterdi. Zamanla, İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılacak Risâle dersleriyle, başka dillerde konuşan insanlara da hizmet vermeyi plânlıyoruz.

Bu vesileyle, bu sitenin kurulmasında ve devamında emeği geçen başta Abdullah Efe, Mehmet Uzunboy kardeşlerimiz ve diğerleriyle birlikte sitemizden istifade eden herkesi tebrik ederken, haber sitesinden ziyade, hizmet sitesi olarak vazife gören bu internet çalışmalarımızda Allah’tan muvaffakiyet için bütün gönül dostlarımızın duâsını talep ediyor ve bekliyoruz.
 

Yorumlar 

 
#5 MEHMET CEBECİ 2009-06-23 17:13 İnsanlara bigiyi ulaştırmak kolay, bilgiyi hazmettirmek ise zordur. Bilginin sesli ve görüntülü olarak muhataba aktarılması akılda kalması ve tesiri bakımından inkarı mümkün olmayan bir hakikat olduğu eğitimle meşgul olanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu itibarla, ifa edilen hizmeti ve emeği geçenleri alkışlıyor ve tebrik ediyoruz. Allah muvaffak etsin. Saygılarımla, Alıntı
 
 
#4 N.SERKAN DAĞLI 2009-05-16 20:58 ALLAH RAZI OLSUN ÇOK VERİMLİ YAZILAR İNŞAALLAH EHL-İ İMAN YAZILARINIZDAN İSTİFADE EDERLER. Alıntı
 
 
#3 N.SERKAN DAĞLI 2009-05-16 20:57 S.A SİTE GERÇEKTEN ÇOK VERİMLİ EHL-İ İMANIN İSTİFADE ETMESİ GEREKEN BİLGİLERİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN ALLAH RAZI(c.c) OLSUN.CENAB-I HAK HİZMETLERİMİZİN GELİŞMESİNİ BU ÇALIŞMALARA VESİLE KILAR İNŞAALLAH. Alıntı
 
 
#2 Cemil Arıkan 2009-05-15 16:45 Îman ve Kur'ân hizmetinin gelişmesinde, Risâle-i Nûr'un geniş coğrafyalarda duyurulmasında gösterilen hizmetlere ilâve olarak şimdi de Risâle-i Nûr'un anlaşılmasında ortaya konan gayretlerden dolayı bütün emeği geçenlerden Allah râzı olsun!
Canhıraş gayretlerine yakından şahid olduğum ve büyük küçük demeden hizmetin her kademesine bütün gayreti ile katkı sağlamaya çalışan Abdullah Efe kardeşimiz'in şahsında bütün emek sahiplerini tebrîk ve umûmuna teşekkür ediyorum.
Allah gayretlerinizi semeresiz bırakmasın ve sizlere ömrünüzün dakikalarının, saniyeleri ile çarpımı adedince savâb yazsın! Âmîn!
Alıntı
 
 
#1 muhammed 2009-05-15 08:38 Allah razi olsun.Derslerden cok istifade ediyoruz.
ABD
Alıntı
 

Etkinlikler

Fotoğraf Galerisi

İstatistikler

Bugün17
Dün247
Bu Hafta833
Bu Ay17
Toplam703576
Şu anda 10 konuk çevrimiçi
RSS Besleyici